Next Media

Labākās programmēšanas valodas, ko mācīties 2022.gadam

Ja esat jauns programmatūras izstrādes jomā, sarežģītākā daļa, lai iesāktu programmēšanu ir izlemt, kur sākt. Ir simtiem programmēšanas valodu, kuras plaši izmanto, katra ar savu sarežģītību.

Labā ziņa ir tā, ka, kļūstot par programmatūras izstrādātāju, sāksiet atklāt, kura programmēšanas valoda jums, jūsu interesēm un karjeras mērķiem būs vispiemērotākā.

Tāpat kā angļu valoda ir biznesa starptautiskā valoda un franču valoda ir mīlestības valoda, dažādas programmēšanas valodas ir labāk piemērotas dažādiem mērķiem. Pirms pareizās valodas izvēles jums būs jāatbild uz šādiem jautājumiem:

 • Kādos projektos jūs vēlaties strādāt?
 • Vai jums ir fons matemātikā un loģikā, kas varētu palīdzēt mācīties?
 • Vai vēlaties apgūt augstākā līmeņa valodas, kas ir nedaudz elastīgākas un kuras ir nošķirtas no konkrētiem jēdzieniem, vai arī jūs jūtaties ērti, koncentrējoties uz zemāka līmeņa valodām, kurām ir mazāka abstrakcija un kas ir “tuvas aparatūrai”?
 • Ja interesējaties par web izstrādi, vai vēlaties strādāt front end vai back end?
 • Vai vēlaties kļūt par frīlanceru, lai pieņem jūs darbā jau izveidots uzņēmums vai startaps? Vai arī tu centies būt efektīvāks savā pašreizējā darbā?

Šajā sarakstā ir iekļautas vislabākās un visvairāk pieprasītās programmēšanas valodas daudziem visbiežāk lietotiem gadījumiem, ieskaitot web izstrādi, mobilo izstrādi, spēļu izstrādi un vairāk. Līdz šī raksta beigām jums būs skaidrs priekšstats par to, kuras programmēšanas valodas varētu palīdzēt palielināt jūsu karjeras iespējas.

1. JavaScript

Šajās dienās nav iespējams būt programmatūras izstrādātājam, kaut kādā veidā neizmantojot JavaScript. Saskaņā ar Stack Overflow 2018 izstrādātāju aptauju JavaScript ir vispopulārākā valoda starp izstrādātājiem jau sesto gadu pēc kārtas un tā joprojām būs populāra 2023. gadā. Gandrīz 70 procenti aptaujas respondentu ziņoja, ka pagājušajā gadā viņi izmantojuši JavaScript.

Kopā ar HTML un CSS JavaScript ir būtisks, lai veiktu web izstrādi. Lielākā daļa interneta populārāko vietņu, no Facebook un Twitter uz Gmail un YouTube, paļaujas uz JavaScript, lai izveidotu interaktīvas mājaslapas un dinamiski parādītu lietotājiem saturu.

Papildus “tīram” JavaScript ir arī vairākas bibliotēkas un sistēmas, kuru mērķis ir padarīt JavaScript izstrādi vieglāku. Daži no populārākajiem frameworks ietver Angular, React, Vue, Ember un jQuery. Profesionāliem JavaScript izstrādātājiem, visticamāk, būs nepieciešama pieredze ar vienu vai vairākiem framework.

Lai gan JavaScript galvenokārt ir pārlūkprogrammas front end valoda, to var izmantot arī servera pusē, izmantojot Node.js, lai veidotu mērogojamas tīkla lietojumprogrammas. Node.js ir saderīgs ar Linux, SunOS, Mac OS X un Windows.

Tā kā JavaScript ir piedodoša, elastīga sintakse un darbojas visās galvenajās pārlūkprogrammās, tā ir viena no draudzīgākajām programmēšanas valodām iesācējiem.

2. Swift

Ja interesē Apple produkti un mobilo aplikāciju attīstība, Swift ir laba vieta, kur startēt. Pirmo reizi paziņojis Apple 2014. gadā, Swift ir salīdzinoši jauna programmēšanas valoda, kas tiek izmantota iOS un macOS lietojumprogrammu izstrādei. Saskaņā ar Github State of the Octoverse aptauju Swift ir strauji pieaudzis, tagad ierindojoties 13. populārākajā valodā.

Izstrādātāji izmanto Swift, lai veidotu jaudīgas, augstas veiktspējas, vietējās iOS, macOS un Linux lietotnes. Ātra darbība ir paredzēta ātrākai, racionālākai un vienkāršākai atkļūdošanai nekā tā priekšgājējam. Objective-C tagad tiek uzskatīts par sarežģītu un novecojušu daudziem izstrādātājiem. Savukārt Swift ir optimizēts veiktspējai un celts no zemes, lai atbilstu mūsdienu iOS izstrādes realitātei.

Swift programmēšanas prasmju attīstīšana ir gudrs ieguldījums jaunu programmatūras inženieru vajadzībām. Ne tikai iOS darbojas uz katra iPhone un iPad, tas ir arī pamats citām operētājsistēmām, piemēram, watchOS (Apple Watch) un tvOS (Apple TV). Turklāt Apple nekur nedosies, jo tehnoloģiju nozares vadītājs un iOS lietotnes joprojām ir visienesīgākās mobilo lietotņu tirgū.

3. Java

Java, vispārēja mērķu valoda, ir bijusi galvenā loma datorprogrammu pasaulē vairāk nekā 20 gadus. Tā popularitātes atslēga ir bijusi tā “raksti vienreiz un tā ies jebkur” filozofija. Teorētiski var rakstīt Java programmatūru jebkurā ierīcē, kompilēt to zema līmeņa mašīnas kodā un pēc tam izpildīt to jebkurā platformā, kas aprīkota ar Java virtuālo mašīnu (JVM). Tas nozīmē, ka Java ir saderīga ar ļoti daudz platformām.

Java ir arī pamats Android operētājsistēmai un visizplatītākā valoda Android lietotņu izstrādei. Valodu ir iecienījuši arī uzņēmumi, un aptuveni 90 procenti Fortune 500 uzņēmumu izmanto Java lietojumprogrammu un back end sistēmas. Lai to papildinātu, programma Apache Hadoop datu apstrādes sistēma tiek rakstīta Javā, un to vada Amazon Web Services un Windows Azure.

Pateicoties savai daudzveidībai, Java ir bieži izvēlēta valoda iesācējiem, lai mācītos, un tā tiek izmantota daudzos ievada programmēšanas kursos.

Ar tik daudziem dažādiem lietošanas gadījumiem Java ir piemērota programmētājiem, kas meklē elastīgu, modulāru valodu.

4. C/C++

C ir sena programmēšanas valoda, kas šodien vēl ir dzīva un tiek vēl plaši izmantota. Pirmoreiz ieviests 1970. gados C ir spēcīgi ietekmējis datorprogrammēšanas ainavu, neskatoties uz tās stāvo mācību līkni.

C saimē ir desmitiem valodu, kas ir iegūtas no C vai smagi ietekmētas no C sintakses, konstrukcijas un paradigmas. Tās ietver vairākas šajā rakstā minētās valodas, ieskaitot Java, Objective-C un C#.

Tā kā tas ļauj nokļūt tik tuvu datora iekšējai darbībai, C paliek populāra izvēle specializētu augstas veiktspējas lietojumprogrammu veidošanai. C ir Linux operētājsistēmas pamats, un to bieži izmanto iegulto sistēmu programmēšanai.

Viens no vistiešākajiem C pēctečiem ir C++ programmēšanas valoda. C++ balstās uz C, kas dod daudzas vienādas priekšrocības, bet C++ ir uz objektiem orientēta valoda, tāpēc, izstrādājot augstākā līmeņa lietojumprogrammas, tā ir labāka. C++ ir īpaši populāra izvēle datorgrafikai, videospēlēm un virtuālajai realitātei.

5. Python

Python, iespējams, ir lietotājiem draudzīgākā programmēšanas valoda šajā sarakstā. Bieži vien ir teikts, ka Python sintakse ir skaidra, intuitīva un gandrīz angļu valodai līdzīga, kas, tāpat kā Java, padara to par populāru izvēli iesācējiem.

Tāpat kā Java, Python ir dažādas lietojumprogrammas, kas padara to par daudzpusīgu, jaudīgu iespēju, izvēloties labāko programmēšanas valodu jūsu lietošanas gadījumam. Ja jūs interesējaties par back end web izstrādi, piemēram, tad ir populārs atvērtā avota Django framework, kas rakstīts Python, viegli apgūstams un līdzekļiem bagāts. Django ir izmantota dažu populāru vietņu izstrādē, piemēram, Mozilla, Instagram un Spotify.

Python ir arī packages, piemēram, NumPy un SciPy, ko parasti izmanto zinātniskās skaitļošanas, matemātikas un inženierzinātņu jomās. Citas Python bibliotēkas, piemēram, TensorFlow, PyTorch, scikit-learn un OpenCV tiek izmantotas, lai veidotu programmas datu zinātnē, iekārtu apguvē, attēlu apstrād. Python zinātnes un datu lietojumprogrammas padara to par lielisku izvēli akadēmiski noskaņotajiem.

6. PHP

Vēl viena laba opcija web izstrādātājiem ir PHP. Šī servera skriptēšanas valodai pieder 83 procenti mājaslapu un, ir bijis svarīgs back end instruments tehnoloģiju gigantiem, piemēram, Facebook, Wikipedia un Yahoo. PHP ir populārs arī, pateicoties lomai, ko tas izpilda WordPress satura pārvaldības sistēmā, kas padara mājaslapu izstrādi pieejamu masām.

PHP var ievietot tīmekļa veidņu sistēmās vai izmantot HTML tīmekļa lapu funkcionalitātes uzlabošanai. Tas arī pārsūta datus, izmantojot vaicājumu datu bāzes, piemēram, MySQL un PostgreSQL.

Tāpat kā JavaScript, mājaslapas izmanto PHP dažādiem mērķiem, ieskaitot veidlapu datu apkopošanu un pārbaudīšanu, sīkfailu izveidi un dinamiskā satura un attēlu parādīšanu. Tāpat kā JavaScript, PHP piedāvā vairākas sistēmas, piemēram, Laravel un Drupal, kas palīdz izstrādātājiem ātrāk veidot lietojumprogrammas un padarīt tās stabilākas, mērogojamas un drošākas.

Ja vēlaties strādāt kā ārštata tīmekļa izstrādātājs PHP ir praktiska valoda, ko apgūt. To Izmanto vairāk nekā 75 miljonu mājaslapu, kurās darbojas WordPress, vienmēr būs nepieciešams izstrādātājs, kas varēs izveidot pielāgotus PHP spraudņus un sniegt tehnisko palīdzību.

7. Ruby

Ruby ir vēl viena skriptēšanas valoda, kas parasti tiek izmantota web izstrādei. Jo īpaši tas tiek izmantots kā pamats populārajam Ruby on Rails web aplikācijas framework.

Iesācēji bieži vien izvēlas Ruby, jo tam ir reputācija, kurai ir viena no draudzīgākajām un noderīgākajām lietotāju kopienām. Ruby kopienai pat ir neoficiāls teiciens, ka “Matz ir jauks un tāpēc mēs esam jauki,” mudinot biedrus modelēt savu laipno un apdomīgo uzvedību uz Ruby galvenā izgudrotāja Jukihiro Matsumoto.

Papildus aktīvajai sabiedrībai un tā vienkāršajai sintaksei Ruby ir arī laba valoda, ko izvēlēties, pateicoties savai apvienībai ar izciliem tehnoloģiju uzņēmumiem. “Twitter”, “Airbnb”, “Bloomberg”, “Shopify” un neskaitāmi citi startētāji ir izveidojuši savas mājaslapas, kurās kādā brīdī izmanto Ruby.

8. C #

Tāpat kā C++, C # (izteikts C Sharp) ir vispārēja mērķa, uz objektiem orientēta valoda, kas iebūvēta uz C pamatiem. To sākotnēji izstrādāja Microsoft kā daļu no tās .NET sistēmas Windows lietojumprogrammu veidošanai.

Tāpat kā Swift ir iOS lietojumprogrammu izvēles valoda, C # ir redzamā programmēšanas valoda, kas paredzēta Microsoft platformām. C # izmanto sintaksi, kas līdzinās citām C valodām, piemēram, C++, tāpēc to ir viegli pieņemt, ja nākat no citas C valodas.

C# ir ne tikai domāts Microsoft lietotņu izstrādei, bet arī valoda, ko mobilo ierīču izstrādātāji izmanto, lai izveidotu starp-platformas Xamarin lietojumprogrammas. Tā vietā, lai rakstītu savu iOS lietotni Swift un Android lietotnē Javā, kas ir divreiz lielāks darbs, vienlaicīgi varat rakstīt vienu lietojumprogrammu, izmantojot Xamarin un C#, un izvietot abās platformās.

Visbeidzot, ikvienam, kas interesējas par VR attīstību, ir jāapsver iespēja apgūt C#. C# ir ieteicamā valoda 3D un 2D videospēļu veidošanai, izmantojot populāro “Unity” spēļu dzinēju, kas ražo vienu trešdaļu no topa spēlēm tirgū.

9. Rust

Rust šajā sarakstā ir mazliet pacelts starp citām valodām, bet tas nenozīmē, ka tā nav vērtīga valoda, ko mācīties. Stack Overflow 2018 izstrādātāju aptauja atklāja, ka Rust jau trešo gadu pēc kārtas ir vismīlētākā programmēšanas valoda starp izstrādātājiem, 78 procenti Rust izstrādātāju saka, ka vēlas turpināt strādāt ar to.

“Mozilla Corporation” izstrādātā “Rust” valoda, tāpat kā C un C++, paredzēta galvenokārt zema līmeņa sistēmu programmēšanai. Bet Rust komplektam pievieno, ātrumu un drošību. Rust uzsver rakstīt “drošu kodu”, neļaujot programmām piekļūt atmiņas daļām, kuras tām nevajadzētu, kas var izraisīt neparedzētu uzvedību un sistēmu avāriju.

Rust priekšrocības nozīmē, ka citi lielo tehnoloģiju uzņēmumi, piemēram, Dropbox un Coursera, jau sāk izmantot to iekšēji. Kaut arī tas var būt nedaudz grūtāk nekā citas iesācēju valodas, Rust programmēšanas prasmes, visticamāk, atmaksāsies, jo valodas popularitāte tuvākajā laikā turpinās pieaugt.

10. Kods.

Lemjot, kuru programmēšanas valodu mācīties, ir svarīgi neaizrauties ar uzkrītošām tendencēm un popularitātes konkursiem. Vislabākās programmēšanas valodas, ko mācīties 2019. gadā, visticamāk, ir tās pašas, kuras vislabāk apgūt 2022. gadā, un tas arī turpmāk būs patiesi vairākus gadus.

Lai gan datoru programmēšanas joma strauji mainās, šajās valodās, ko mēs iepriekš apspriedām, ir ļoti daudz spēka. Apgūstot vienu vai vairākas no šīm valodām, būsit lieliskā amatā ne tikai šim gadam, bet arī nākamajos gados.

Sākot kodēšanu, jūs tikai varat atbildēt tikai uz jautājumu par labāko programmēšanas valodu. Veiciet atlasi, pamatojoties uz jūsu interesēm un programmatūras izstrādes veidu, ko vēlaties iekļaut. Piedāvājam ātru kopsavilkumu par dažādām iespējām, ko esam apsprieduši:

 • Front end web izstrāde: JavaScript
 • Back end web izstrāde: JavaScript, Java, Python, PHP, Ruby
 • Mobilā izstrāde: Swift, Java, C #
 • Spēļu izstrāde: C++, C #
 • Darbvirsmas lietojumprogrammas: Java, C++, Python
 • Sistēmu programmēšana: C, Rust

Labā ziņa ir tā, ka nav vienota veida, kā iemācīties kodu, un tas kļūst arvien vieglāk. Tāpat kā mācīšanās spāņu valodā palīdzēs jums ar franču valodas gramatiku un leksiku, apgūt vienu programmēšanas valodu palīdz veidot zināšanu pamatu, kas atvieglos apgūt nākamo.

Ja atklājat, ka konkrētā valoda nav piemērota, tas nav zudis iemesls — jūs varat izmantot to, ko esat apguvis, lai mācītos nākamo. Lai aktīvi izmantotu savu prasmju kopu un uzlabotu kodēšanas spējas, ir jāsāk darboties!

Next Media pieprasītākie pakalpojumi

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *